2 milyar dolar vurgun yapıp Tayland’a uçtu

Yerli kripto para piyasası, yeni bir skandalla çalkalanıyor. İddialara göre Türkiye’nin global lisanslı ilk borsası olarak bilinen

Shiftdelete.net - 22-04-2021 3:53, Perşembe

Yerli kripto para piyasası, yeni bir skandalla çalkalanıyor. İddialara göre Türkiye’nin global lisanslı ilk borsası olarak bilinen Thodex, kullanıcılarını dolandırdı. Bir süredir  bakım yaptıklarını iddia ederek kullanıcıların çekim yapmasına izin vermeyen borsa, 21 Nisan itibariyle internet sitesini kapattı.

Haklarını aramak için polis eşliğinde şirketin ofisine giden mağdurlar, karşılarında kimseyi bulamadı. İddialara göre şirketin CEO’su Faruk Fatih Özer, 2 milyar dolar ile Tayland’a kaçtı.

Thodex CEO’su, Tayland’a kaçtı

Birkaç gün önce Dogecoin çekimlerinde sıkıntı yaşatan site, ilk olarak bakıma girdiklerini açıkladı. Ardından yeni bir ortaklık sebebiyle 4-5 iş günü boyunca kapalı kalacaklarını belirten Thodex, borsadaki tüm işlemleri durdurdu. Kullanıcılar merakla ne olduğunu öğrenmeye çalışırken bazı mağdurlar, bir avukat ile anlaşarak konuyu takip etmeye başladı.

Konuya dair açıklama yapan avukat Oğuz Evren Kılıç, “Thodex’in kurucusu olan Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer’in dün akşam saat 18’de İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıkış yaptığını tespit ettik.” ifadesini kulandı. Yaklaşık 400 bin hesap bulunan borsa, aylık yüz milyar liralık işlem hacmine sahipti. Avukatın açıklamasına göre, bu paranın 2 milyar dolarlık kısmının nerede olduğu bilinmiyor.

Tayland’a giden ve sosyal medya hesaplarını kapatan Faruk Fatih Özer, henüz konuyla ilgili açıklama yapmadı. Genç CEO’nun kullanıcıları dolandırarak 2 milyar dolar ile kaçtığı tahmin ediliyor. Eğer iddialar doğruysa bu cumhuriyet döneminin en büyük dolandırıcılık vakası olarak tarihe geçecek.

Çiftlik bankı hatırlattı

Yaşanan olay, pek çok insana Çiftlik Bank olarak bilinen dolandırıcılığı anımsattı. İnternet üzerinden oynana oyun ile gerçek çiftlik kurulduğunu iddia eden uygulama, benzer bir şekilde bir gece aniden kapatılmıştı. Daha sonra gelen bilgiler, şirketin CEO’su Mehmet Aydın’ın yurtdışına çıktığını ve yüklü miktar parayı yanında götürdüğünü ortaya çıkardı. İki olay arasındaki benzerlikten sonra vatandaşlar Thodex için “ikinci Çiftlik Bank vakası” demeye başladı.

Her ne kadar Mehmet Aydın’ın 1 milyar 139 milyon liralık vurgunu oldukça büyük olsa da Thodex’in yanında “küçük” kalıyor. TL’ye dönüştürdüğümüzde kripto para borsasındaki kaybolan paranın miktarı 16 milyar lirayı aşıyor.


İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Vivo V21 5G Geekbench’te ortaya çıktı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

tvOS ile Apple TV’lere kalibrasyon kolaylığı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Google Pixel 5a işlemci detayları kesinleşti

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

DDR4 Bellek fiyatlarında artış iddiası

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Volvo, 100 milyon dolarlık planını açıkladı

En Çok Okunanlar

'2018'de ortak aday çıkmadı, Türkiye 5 yıl kaybetti' diyen Babacan: Abdullah Gül'e teklif yapıldığında ben de masadaydım

Son dakika... Otobüse bombalı saldırı! Ülke sarsıldı

Kadın doktor, kocası tarafından işkence gördükten sonra göğsünden bıçaklanarak öldürüldü

Parti içinden Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'ye istifa çağrısı yapıldı

Dehşet evi! Eşi ve onun oğluna saatlerce işkence edip...

Otomobil Dünyasında Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Haberleri

Yılın Oyunu Resident Evil Village'i Nihayet Bitirdik: İşte Görüşlerimiz [İnceleme]

İzmir'de tam kapanma kurallarına uymayanlara 34 milyon liranın üzerinde ceza

Söylenen saatte uyuyana 12 bin 300 lira