Afet neredeyse Jandarma Mobil Harekat Merkezi orada

Yangın, sel, deprem gibi doğal afetlerde görülen Jandarma Mobil Harekat Merkezi (JMHM) TIR’ı göz dolduruyor. Olay yerin...

Yeni Şafak - 07-07-2022 0:00, Perşembe

Yangın, sel, deprem gibi doğal afetlerde görülen Jandarma Mobil Harekat Merkezi (JMHM) TIR’ı göz dolduruyor. Olay yerindeki jandarma unsurları ile kurumlar arasında koordinasyonu sağlayıp çalışmalara yön verilen TIR, 64 metrekare kapalı alana sahip.

Araçta, afet durumunda iletişimin kesintisiz devam edebilmesi için uydu erişimli internet ve TV yayını bulunuyor. Sahadaki ekiplerle irtibat, araçta bulunan 2 sabit 12 telsizle sağlanıyor. Araçta 19 sabit, sayısal ve uydu telefonu da var. Olay yerindeki gelişmeler 15 bilgisayarla saniye saniye takip ediliyor.

SON TEKNOLOJİYLE DONATILMIŞ

TIR’daki görüntüleme sistemleri de son teknoloji. TIR’da 8 adet iç-dış kamera, 1 adet 360 derece hareketli termal kamera mevcut. İHA-dron görüntüleme sistemi, videokonferans, asayiş bilgi, coğrafi analiz sistemleri, Orman Genel Müdürlüğü kamera izleme programı, meteorolojik değişken grafik sistemi aracın kabiliyetlerinden bazıları.

Hem aracın hem de merkezde çalışanların ihtiyaçları için de her şey düşünülmüş. TIR’a banyo, mutfak, tuvalet, kesintisiz güç kaynağı, klima, operatör odası, temiz ve kirli su tankı, sistem odası, termosifon ve 10 kişilik toplantı masası sığdırılmış.

Marmaris’te kullanıldı

  • 2 yıl önce envantere giren araç, Diyarbakır’daki terör operasyonları, Kastamonu Bozkurt’taki sel, son olarak da Marmaris’teki orman yangınında görev aldı. Yangının ilk günü Değirmenyanı bölgesinde oluşturulan JMHM, jandarma unsurları ile karargah ve bölgedeki diğer tüm kurumlar arasındaki koordinasyonu sağladı. İHA’lardan gelen görüntüler anlık olarak JMHM içindeki dev ekrana yansıtıldı. Bölgede meydana gelen en ufak hareketlilik, JMHM’de görevli jandarma ekiplerince yangın sahasındaki AFAD ekipleriyle paylaşıldı.

Yangın büyümesi böyle önlendi

Marmaris’teki orman yangınında büyük görev üstlenen Jandarma Mobil Harekat Merkezi’nde Orman Genel Müdürlüğü Kamera İzleme Programı ile uydu bağlantısı kuruldu. Meteorolojik değişken grafik sistemiyle anlık hava değişimleri anbean ekiplere bildirildi. İHA’ların aktardığı görüntülerden tespit edilen alev ve dumanın koordinatı AFAD ekipleriyle helikopter kontrol merkezine bildirildi. Verilen koordinata yangın söndürme helikopterleri yönlendirildi. Kara ekipleri de aynı koordinat çevresinde tırmıklama ve seyreltme yaparak yangının büyümesini önledi.


İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Adalet Bakını Bozdağ: İade yazıları İsveç ve Finlandiya'ya gitti

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Bir FETÖ’cü bile vermediler

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’u ağırladı: Somali’nin sesi olmaya devam edeceğiz

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Eyüpsultan’ı lavanta kokusu saracak

En Çok Okunanlar

Yargıtay'dan emsal karar: Milyonlarca işçiyi ilgilendiriyor!

Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor, yapılması zorunlu! İşte yeni fiyatlar

Haftalık koronavirüs tablosu açıklandı! Vaka sayısında dikkat çeken artış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli'de AK Parti İl Teşkilatıyla bir araya geldi

İsrail Gazze'yi vuruyor: 6'sı çocuk 24 Filistinli hayatını kaybetti

İtalya ve İspanya orman yangınlarıyla mücadele ediyor

Fransa Gazze'deki gerilimden endişe duyduğunu açıkladı

Haftalık vaka sayısı 406 bin 322

Asker eğlencesi savaş alanına döndü