Altay’a ‘tehdit’ soruşturması

Grup toplantısında isim vermeden Altay’ı çok sert sözlerle hedef alan Erdoğan, hemen akabinde avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu, Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın’ın verdiği dilekçeyi işleme koyarak, Altay hakkında “tehdit” suçundan soruşturma başlatılmasına karar verdi. ‘Tehdit ifadesi’ Aydın’ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçede, merhum Adnan Menderes’in darbeciler tarafından katledilen bir başbakan olduğu, Menderes’in idam edilmesinin milletin vicdanında derin yaralar açtığı kaydedildi. Vesayet odaklarının da Menderes’in akıbetiyle, seçilmiş başbakanları ve cumhurbaşkanlarını tehdit ettiği belirtilen dilekçede, “(Menderes’in akıbeti) vesayet odakları ve onlara destek veren siyasetçiler tarafından olağanlaştırılmaya çalışılan bir tehdit ifadesidir” denildi. “Altay’ın şikayete konu açıklamalarıyla Cumhurbaşkanı’nı, 27 Mayıs darbesi sonrası idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes’in akıbetiyle tehdit ederek açıkça atılı suç işlediği” kaydedilen dilekçede, “Son olarak soruşturma yürütülen ‘104 Amiral Bildirisi’nde de ‘aksi halde’ ile başlayan cümlenin vurgulamaya çalıştığı akıbet de ‘Menderes’in akıbeti’dir. 104 amiral bildirisinde örtülü olarak vurgulanan akıbet, Engin Altay tarafından açıkça ifade edilmiştir” denildi. Dilekçede, Altay’ın açıklamaları ile amirallerin bildirisi arasında bir bağlantı olup olmadığının araştırılması ve varsa soruşturmanın birlikte yürütülmesi de talep edildi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu da Altay’ın televizyon programındaki sözleri nedeniyle ilgili yayın hakkında inceleme başlattı. ‘15 Temmuz’dan beter yaparız’ Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Birçok kez bireysel ve kurumsal olarak ifade ettiğimiz üzere TSK, anayasa çerçevesinde, yasalar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında, ‘ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı’ içinde, görev ve sorumluluklarının bilincinde, milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Tarih fukarası, cahil.. Siyasete, demokrasiye, millete inanmayan, hala darbeyi iktidar aracı gören zavallılar... Menderes’in sonunu Erdoğan’a yakıştırmak. Vallahi sizi, 15 Temmuz’dan beter yaparız... AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: Haddini bil Engin Altay. Yine aynı kafa! Yazıktır. Milletin gönlünde ebedileşmiş Şehit Başbakan Menderes’in sonunu hatırlatmaktan bir türlü vazgeçmiyorlar. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Milli iradeyi ölümle tehdit edenlere meydan okuyoruz. Cumhurbaşkanımızı ‘Menderes’in sonu’ ile tehdit edenlere diyoruz ki, buyrun gelin. Siz ‘Menderes’in sonu’ diye tehdit edin, biz milli irade diyerek dimdik karşınızdayız.

Milliyet - 22-04-2021 7:01, Perşembe

Altay, önceki gece KRT TV’de katıldığı bir programda, “Rahmetli Menderes bir dönem bu dinci odaklara pek yüz vermişti, taviz vermişti. Onlar o kadar ileri gitmişlerdi ki, Menderes’ten aldıkları güçten, Menderes sonra ne yapmak zorunda kaldı, Atatürk’ü Koruma Kanunu yapmak zorunda kaldı. Umarım Erdoğan’ın da sonu benzemesin Menderes’e...” ifadelerini kullandı. Görüntülerin sosyal medyada yayılması ile Altay’a yönelik tepkiler de gelmeye başladı.

Grup toplantısında isim vermeden Altay’ı çok sert sözlerle hedef alan Erdoğan, hemen akabinde avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu, Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın’ın verdiği dilekçeyi işleme koyarak, Altay hakkında “tehdit” suçundan soruşturma başlatılmasına karar verdi.

‘Tehdit ifadesi’

Aydın’ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçede, merhum Adnan Menderes’in darbeciler tarafından katledilen bir başbakan olduğu, Menderes’in idam edilmesinin milletin vicdanında derin yaralar açtığı kaydedildi. Vesayet odaklarının da Menderes’in akıbetiyle, seçilmiş başbakanları ve cumhurbaşkanlarını tehdit ettiği belirtilen dilekçede, “(Menderes’in akıbeti) vesayet odakları ve onlara destek veren siyasetçiler tarafından olağanlaştırılmaya çalışılan bir tehdit ifadesidir” denildi. “Altay’ın şikayete konu açıklamalarıyla Cumhurbaşkanı’nı, 27 Mayıs darbesi sonrası idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes’in akıbetiyle tehdit ederek açıkça atılı suç işlediği” kaydedilen dilekçede, “Son olarak soruşturma yürütülen ‘104 Amiral Bildirisi’nde de ‘aksi halde’ ile başlayan cümlenin vurgulamaya çalıştığı akıbet de ‘Menderes’in akıbeti’dir. 104 amiral bildirisinde örtülü olarak vurgulanan akıbet, Engin Altay tarafından açıkça ifade edilmiştir” denildi. Dilekçede, Altay’ın açıklamaları ile amirallerin bildirisi arasında bir bağlantı olup olmadığının araştırılması ve varsa soruşturmanın birlikte yürütülmesi de talep edildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu da Altay’ın televizyon programındaki sözleri nedeniyle ilgili yayın hakkında inceleme başlattı. 

‘15 Temmuz’dan beter yaparız’

Altay’ın açıklamalarına yönelik bakanlar ve AK Partili yöneticilerden gelen bazı tepki açıklamaları şöyle:

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Birçok kez bireysel ve kurumsal olarak ifade ettiğimiz üzere TSK, anayasa çerçevesinde, yasalar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında, ‘ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı’ içinde, görev ve sorumluluklarının bilincinde, milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Tarih fukarası, cahil.. Siyasete, demokrasiye, millete inanmayan, hala darbeyi iktidar aracı gören zavallılar... Menderes’in sonunu Erdoğan’a yakıştırmak. Vallahi sizi, 15 Temmuz’dan beter yaparız...

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: Haddini bil Engin Altay. Yine aynı kafa! Yazıktır. Milletin gönlünde ebedileşmiş Şehit Başbakan Menderes’in sonunu hatırlatmaktan bir türlü vazgeçmiyorlar.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Milli iradeyi ölümle tehdit edenlere meydan okuyoruz. Cumhurbaşkanımızı ‘Menderes’in sonu’ ile tehdit edenlere diyoruz ki, buyrun gelin. Siz ‘Menderes’in sonu’ diye tehdit edin, biz milli irade diyerek dimdik karşınızdayız.

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Erdoğan’dan 128 milyar dolar iddialarına yanıt: Baştan sona yalan yanlış ve cehalet

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Bakanlar Varank ve Akar'dan Kayseri'ye aşı çıkarması

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YİK Toplantısı'na katıldı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Son dakika... Bakan Soylu'dan net mesaj: Yalanlara karşı doğrularla huzurunuzdayız

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

CHP, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptali istemiyle Danıştaya başvurdu

En Çok Okunanlar

Eski MİT'çi Mehmet Eymür: Bu işin sonu siyasi cinayetlerdir

İllere göre haftalık vaka sayıları açıklandı

Btc Turk'ten 'hacklendi' iddialarına resmi açıklama

Otomobil sektöründe çip krizi büyüyor

Haydarpaşa Garı'ndaki kazılarda 2 bin 400 yıllık anıt bulundu

Süper Lig'in şampiyonu Beşiktaş Türkiye Kupası'nı da aldı!

Türkiye'de son 24 saatte 11 bin 937 yeni vaka tespit edildi, 203 can kaybı yaşandı

Thodex soruşturmasında şirketin finans uzmanı ile yazılımcısı gözaltına alında

MHP Genel Başkanı Bahçeli: "Medeniyetler şehri Kudüs'ün ruhunu ve dokusunu bilen Türkiye yeni bir nöbet için devreye girmelidir.