Ankara’da tarihi gün: Altı muhalefet lideri bir arada

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve Demokrasi ve Atılım Partisi temsilcilerinin Meclis’te yaptığı görüşmelerin ardından üzerinde uzlaşılan "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni" açıklanıyor.

Sözcü - 28-02-2022 14:04, Perşembe

Ankara’da tarihi gün: Altı muhalefet lideri bir arada

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine 12 Şubat’ta bir araya gelen İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve DEVA Partisi genel başkanının toplantısının ardından yeni bir model üzerinde uzlaşılan güçlendirilmiş parlamenter sistem modeli açıklanıyor.

‘Yarının Türkiye’si’ sloganıyla gerçekleştirilen açıklamanın olduğu salonun ana ekranında altı siyasi partinin logolarının yanı sıra, Türk bayrağı, fotoğrafı ve “Yarının Türkiye'si İçin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” yazılı afişler yer aldı…

Metnin giriş bölümünü CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek okudu.

Muharrem Erkek, şunları söyledi:

* Savaşa hayır diyerek sözlerime başlamak istiyorum. Toplumu en geniş yelpazede temsil eden 6 siyasi parti olarak bizler tarihi bir çalışma için bir araya geldik.

*Yarının Türkiye’sini inşa etmek için hazırladığımız Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni’nde istişareyi ve uzlaşmayı esas alarak yoğun bir çalışma gerçekleştirdik.

*Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne 16 Nisan 2017 referandumu ile geçilmiştir.

*Türkiye siyasi tarihinin en kritik anayasa değişikliklerinden biri olmasına rağmen referandum süreci 15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen olağanüstü hal şartlarında ilan edilmiştir.

*Bu dönemde demokrasinin asli gereği olan çoğulculuk ve uzlaşma ilkeleri yok sayılmış. Anayasa değişikliği geniş toplum kesimleriyle, siyasi partilerle, STK’larla, barolarla müzakere edilmemiştir.

*İki partinin genel başkanının belirlediği dar bir komisyon tarafından hazırlanan bu anayasa değişikliği, komisyonda 41 gün gibi kısa bir sürede kabul edilmiştir.

*Devletin bütün imkanları “evet” kampanyası için seferber edilmiş, STK’ların toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakları bile kısıtlanmıştır.

* Bu sistemde anayasadaki tarafsızlık yeminine rağmen parti genel başkanlığı ile devlet ve hükümet başkanlığı tek kişinin şahsında birleşmiş, partili cumhurbaşkanı ülkenin sorunlarını daha da derinleştirmiştir.

“BAĞIMSIZ YARGI YOK ETMİŞTİR”

*HSK, cumhurbaşkanına tanınan doğrudan ve dolaylı atama yetkileriyle yürütmenin vesayetine girmiş, partili cumhurbaşkanı bağımsız ve tarafsız yargıyı yok etmiştir. Bizler geçmişin dar kalıplarını da reddediyoruz.

*Geçmişin tecrübelerinden istifade ederek, geçmiş uygulamaların ortaya çıkardığı vesayetçi uygulamalara bir daha imkan vermeyecek yeni bir sistemi inşa etme kararlılığındayız.

*Ülkemiz tarihinin en derin siyasi ve ekonomik krizlerinden birini yaşamaktadır. Bu krizin en önemli sebebi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altındaki keyfi ve kural tanımaz sistemsizlik ve basiretsiz yönetimdir.

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

“Batı’nın Rus havacılık sektörüne getirdiği yaptırımlara karşılık vereceğiz”

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Kimlikteki yaşı 18’den küçük ama 740 farklı suç kaydı var

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Aydın’da servis minibüsleri çarpıştı: 11 yaralı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Yabancı uyruklu hamile kadının yönettiği fuhuş çetesi çökertildi

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Park ederken vites karıştıran sürücü yayaya çarptı

En Çok Okunanlar

Yargıtay'dan emsal karar: Milyonlarca işçiyi ilgilendiriyor!

Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor, yapılması zorunlu! İşte yeni fiyatlar

Haftalık koronavirüs tablosu açıklandı! Vaka sayısında dikkat çeken artış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli'de AK Parti İl Teşkilatıyla bir araya geldi

İsrail Gazze'yi vuruyor: 6'sı çocuk 24 Filistinli hayatını kaybetti

İtalya ve İspanya orman yangınlarıyla mücadele ediyor

Fransa Gazze'deki gerilimden endişe duyduğunu açıkladı

Haftalık vaka sayısı 406 bin 322

Asker eğlencesi savaş alanına döndü