Brezilya'da seks işçileri 'Biz de ön saftayız' diyerek aşılamada öncelikli gruba alınmak için greve gitti

Minas Gerais eyaletinde örgütlenen seks işçileri, çalıştıkları otellerin pandemi kısıtlamaları çerçevesinde kapatılmasıyla sokakta çalışmakta zorunda kaldıklarına dikkat çekerek "Biz de ön saftayız, ekonomiyi ayakta tutuyoruz ve aşılanmamız gerekiyor" dedi. Bunun için bir haftalık grev ilan etti.

Sputnik News - 08-04-2021 10:51, Perşembe

Koronavirüs pandemisinin en ağır vurduğu ülkeler sıralamasının tepesinde ABD'yi takip eden Brezilya'da vaka ve ölümlerde rekor kırılmasıyla sağlık sistemi çöker ve aşılamada kaos yaşanırken, seks işçileri isyan etti. 

Güneydoğudaki Belo Horizonte şehrinin seks işçileri koronavirüsle mücadelenin ön safhasında yer alanlara tanınan aşı önceliği kapsamına alınmaları talebiyle bir haftalık greve gitti.

Belo Horizonte'deki binlerce seks işçisinin grev ilanıyla ilgili açıklamada, oda kiralayarak çalıştıkları otellerin pandemi kısıtlamaları çerçevesinde kapatılmasıyla sokakta çalışmakta zorunda kaldıklarına dikkat çekildi. 

Minas Gerais Eyaleti Seks İşçileri Derneği Başkanı Cida Vieira, "Biz ön saftayız, ekonomiyi ayakta tutuyoruz ve aşılanmamız gerekiyor" dedi. 

Seks ticaretine hizmet veren ve artık kapatılmış olan otellerin bulunduğu sokakta pazartesi günü protesto gösterisi düzenleyen Vieira'nın öncülüğündeki kadınlar "Seks işçiliği profesyonel meslektir", "Seks işçilerinin de sağlığa ihtiyacı var" gibi pankartlar açtı. 

Protetsoculardan biri olan Lucimara Costa, "Her kesim ve türden insanla muhatap olduğumuz ve hayatımızı riske attığımız için biz de öncelikli gruba dahiliz" dedi. 

Vieira "Biz de öncelikli grubuz, çünkü biz de sağlık eğitimcileriyiz, karşımızdakileri eğitiyoruz. Erkekler için cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hakkında bilgi verdiğimiz, prezervatif dağıttığımız... için bu grubun bir parçasıyız" diye ekledi.

Aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun hükümeti, sağlık çalışanları, öğretmenler, yaşlılar, yerliler ve kronik hastalığı olanları aşılamada öncelikli grup olarak belirlemişti, 77 milyon kişiye tekabül eden bu grubu 2021'in ilk yarısında aşılama hedefi açıklamıştı.

Ancak uzmanlar aşı kıtlığından dolayı bu hedefin eylüle sarkabileceğini belirtirken, öncelik grubu 213 milyonluk Brezilya nüfusunun sadece üçte birine tekabül ediyor. Minas Gerais ise her 100 bin sakininde 121 Kovid-19 ölümüyle en düşük can kaybı oranına sahip eyaletlerden biri. 

Brezilya'da dün 92 bin 625 yeni vakayla toplam vaka sayısı 13 milyonu geçerken, 3829 ölümle toplam can kaybı 340 bin 776'ya çıktı ki, bu, ABD'den sonraki en yüksek sayı.

 

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

İstanbul'daki lüks sitenin sakinleri: Olayı basına duyurduğumuz için yine ceza kesildi

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Lavrov: Rusya, ABD’nin dostça olmayan her adımına karşılık verecektir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Forbes: Dünyada en çok milyarderin yaşadığı şehir Pekin

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Prof. Ceyhan: 10 günlük karantina süresini değiştirmemiz lazım

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

MSB: Ülkemizden Suriye ve Yunanistan'a yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 9 kişi yakalandı

En Çok Okunanlar

Çin roketine ilişkin Pekin'den açıklama

Sosyal medya fenomenlerine reklam düzenlemesi

MEB duyurdu! 10-11 ve 12 Mayıs'ta uzaktan eğitime ara

Fransa karantina uygulaması zorunlu ülkelere Türkiye'yi de ekledi

Hafta sonu ŞOK, A101, BİM kaçta kapanıyor, kaça kadar açık? Tam kapanmada market çalışma saatleri

Tam kapanma sonrasında normalleşme sürecinin aşamaları

Bugün Yürürlüğe Giren Market Genelgesi, Hangi Ürünlerin Satışını Yasaklıyor?

WhatsApp'ın son bir haftası! Şimdi ne olacak?

Pazar günü sıcaklık 13 derece düşecek