Bugün Yürürlüğe Giren Market Genelgesi, Hangi Ürünlerin Satışını Yasaklıyor?

İçişleri Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerde 81 il valiliğine gönderdiği "Market Genelgesi", bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Bu genelge, marketlerde satılan ürünlere ciddi anlamda kısıtlama getirmesi nedeniyle önemliydi. Peki genelgeyle hangi ürünlerin satışı yasaklandı?

Webtekno - 07-05-2021 15:49, Perşembe

Türkiye, 1 haftadır "tam kapanma" adı verilen ancak herkesin dışarıda olmaya devam ettiği ilginç bir koronavirüsle mücadele dönemine girdi. Bu dönemde küçük esnaf kapanırken zincir marketler olduğu gibi çalışmaya devam ettiler. Sürece tepkiler gelirken İçişleri Bakanlığı, hizmet vermeye devam eden marketler için bir yasaklama getirdi. Bu yasaklamaya göre tam kapanma döneminde çalışan marketler, yalnızca temel ihtiyaç ürünlerini satacaktı. 

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar, vatandaşların da marketlerin de kafasını karıştırmıştı. Zira temel ihtiyaç, herkese göre değişen bir şeydi. Ancak bu konuda herhangi bir düzenleme olmadı. İçişleri Bakanlığı'nın marketlerle ilgili genelgesi, bugün itibarıyla olduğu gibi yürürlüğe girdi. Peki bu genelgeye göre hangi ürünlerin satışı yasaklandı?

Soruya tersten gitmek, çözüme yaklaşmamızı sağlıyor

İçişleri Bakanlığı'nın market genelgesinde yer alan maddeler şu şekilde;

  • Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.
  • 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.
  • Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.
  • Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.
  • Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

Buna göre, hangi ürünlerin satışının yasak olduğundan ziyade hangi ürünlerin satışının serbest olduğunu anlarsak, bugün itibarıyla markete gittiğimizde hangi ürünü satın alıp hangisini satın alamayacağımızı daha iyi anlayabiliriz. Bu bağlamda vatandaşlar, bugün itibarıyla temel gıda ve temizlik ürünlerini satın alabilecekler. Öte yandan hayvanlar için mama ve yemler ile parfümeri ve makyaj malzemeleri haricindeki kozmetik ürünleri de satın alınabilecek. Bunlar dışında herhangi bir ürünü satın almak, 17 Mayıs saat 05:00'e kadar mümkün olmayacak.

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Günlük Kullanıma Uygun Bütçe Dostu Tablet Modeli Honor Tablet X7 Duyuruldu

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Gölgesinden Hızlı Ateş Eden Kovboy Red Kit, Yıllar Sonra Yeniden Ekranlara Dönüyor

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Netflix'in Juventus: İlk Takım Belgeselini Sevenlere Futbol Konulu 10 Belgesel Tavsiyesi

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Microsoft'un Windows 10 İçin 'Segoe UI' İsimli Yeni Yazı Fontunu Kullanıma Sundu

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

SON DAKİKA: WhatsApp, Gizlilik Politikaları İçin Son Tarih Olan 15 Mayıs Dayatmasından Vazgeçti

En Çok Okunanlar

Android telefonlara hangi özellikler gelecek?

Süper Lig'de takımların harcama limitleri açıklandı

Son dakika| Türkiye'nin Galler maçı 11'i belli oldu

Bakan Koca açıkladı: Aşılama yaşı 35’e düştü

Putin: Ortada bir düşmanlık yok, büyükelçiler görev yerlerine dönecek

İran'da iki cumhurbaşkanı adayı seçimden çekildi

Türkiye'de koronavirüs: Son 24 saatte 6 bin 221 vaka, 71 can kaybı

Türkiye, Euro 2020'deki ikinci maçında Galler'e 2-0 yenildi

Fed, politika faizini sabit tuttu