Fed Başkanı: Faiz artırımı için hala uzun bir yol var

ABD Merkez Bankası (Fed Başkanı) Jerome Powell, varlık alımlarını azaltmanın zamanının geldiğini, konuyla ilgili kararının gelecek ay gelebileceğini söyledi. Powell ''Varlık alımlarında azaltım başladığında faiz artırımı testinin tatmin edici olmasından hala oldukça uzakta olacağız. Faiz artırımı için hala uzun bir yol var'' dedi

Habertürk - 22-09-2021 22:17, Perşembe

ABD Merkez Bankası (Fed Başkanı) Jerome Powell, faiz artırımı için hala uzun bir yol olduğunu söyledi. Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında varlık alımlarını azaltmanın zamanının geldiğini, konuyla ilgili kararının gelecek ay gelebileceğini söyledi. Fed, faize ve tahvil alımlarına dokunmadı. Varlık alımlarında yavaşlamaya dönük sinyaller güçlense de herhangi bir program açıklanmadı.

Fed'in hedeflerine ulaşmaya güçlü şekilde bağlı olduğunun altını çizen Powell, ''Fed'in aldığı tedbirler toparlanma tamamlanan kadar ekonomiye para politikası desteğinin sürmesini sağlayacak'' dedi.

Büyümenin yılın geri kalanında da güçlü bir hızla devam etmesinin büyük olasılık olduğunu aktaran Powell ''Bazı sektörlerde kısa vadeli arz sıkışıklıkları ekonomik aktiviteyi sınırlıyor. Fed, revizyonlar yapsa da hala hızlı ekonomik büyüme bekliyor. Virüs konusunda devam eden korkular istihdam büyümesi üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor, zaman içinde azalacaklardır'' diye konuştu.

Uzun vadeli enflasyon beklentilerinin yüzde 2 hedefi ile uyumlu olduğuna vurgu yapan Powell ''Eğer enflasyon beklenenden yüksek kalmaya devam eder ise Fed buna yanıt verir'' ifadesini tekrarladı.

'EKONOMİ BEKLENDİĞİ GİBİ İLERLERSE, GELECEK TOPLANTIDA HAREKETE GEÇEBİLİRİZ'

Powell, Fed'in varlık alımlarının uygun hızını, bunu yapmak için şartlar tatmin edici seviyeye geldiğinde tartışacağını kaydetti. Powell ''Eğer ekonomisin rayında ilerlemeye devam ettiğini görürsek varlık alımlarında azaltım gelecek yılın ortasında tamamlanır. FOMC açıklamasında kullanılan dil, varlık alımlarında azaltım için çıtanın gelecek toplantıda da yakalanabileceğine işaret ediyor. Varlık alımlarında azaltım başladığında faiz artırımı testinin tatmin edici olmasından hala oldukça uzakta olacağız. Faiz artırımı için hala uzun bir yol var. Varlık azaltımı testinin, faiz artırım testi ile karşılaştırmamak gerekli, faiz artırım testi çok daha büyük bir test olacak.Varlık azaltımına başlamak için çok güçlü istihdam verisine ihtiyaç yok'' diye konuştu.

Powell Fed yetkililerinin kişisel portföyleriyle ilgili soyu ya da ''Fed'deki herkesin yıllık olarak finansal işlemlerini açıklıyor. Kaplan ve Rosengren'in finansal piyasa işlemlerinden haberdar değildim. Eşim ve ben yerel yönetim tahvillerine çok uzun zamandır yatırım yapıyoruz. Fed'in üyelerin işlemlerine ilişkin kuralları değiştirmesi gerekli ve bunu yapmaktayız'' yanıtını verdi.

SON DAKİKA HABERLERİ için ayrıca HABERTURK.COM uygulamasını,

App Store

Google Play

Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Fed Başkanı Jerome Powell Kasım ayını işaret etti

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Gram altın 490 TL'nin üzerinde!

En Çok Okunanlar

Kılıçdaroğlu’nun adayı Prof. Özgür Demirtaş iddiası

Bakan Özer duyurdu! Eğitimde 5 yaş grubuna zorunluluk

Zincir marketler sözlü savunma yaptı: Zarar ettik

Yoksulluk sınırı 10 bin TL'nin üzerine çıktı

İmamoğlu'ndan cumhurbaşkanı adaylığı açıklaması: Bütün bu tartışmaların dışında bir insanım

Bu kez sevindiren haber! Benzine 25 kuruş indirim geliyor

Erdoğan Büyükelçiler krizini değerlendirdi: Taaruzdayım benim kitabımda geri adım atmak yok

TFF Merkez Hakem Kurulunun yeni başkanı Ferhat Gündoğdu oldu

Bir ülke bunu konuşuyor! Kamyon kasasında 6 yanmış ceset bulundu