Genco Erkal, Cumhurbaşkanına Hakaret Ettiği Gerekçesiyle İfade Verecek

Genco Erkal, Cumhurbaşkanına Hakaret Ettiği Gerekçesiyle İfade Verecek appeared first on Filmloverss .

Film Loverss - 19-04-2021 11:33, Perşembe

Türkiye’de bağımsız tiyatronun simgesi olan Genco Erkal, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle ifade vermek üzere bugün İstanbul Adalet Sarayı’na gidecek.

Usta oyuncu Genco Erkal, hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçundan soruşturma açıldığı gerekçesiyle ifade vermek üzere savcılığa çağırıldı. 19 Nisan Pazartesi günü ifade vermek üzere İstanbul Adalet Sarayı’na gidecek olan Erkal’ın 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişiminden sonra attığı tweetlerin Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na ihbar edildiği ve söz konusu ihbarın beş yıl sonra işleme konulduğu öğrenildi.

Erkal, 18 Nisan 2021 tarihinde gazeteci İsmail Saymaz ile yaptığı bir görüşmede “Soruşturmayı beklemiyordum ama çevremdeki herkes “Başına bir şey gelecek.” diyordu.” sözlerini kullandı. Genco Erkal böylece, son zamanlarda ülkemizde ifade özgürlüğü alanında git gide daha da arttırılarak yapılan kısıtlama uygulamaları sonucunda yargılanan sinema ve tiyatro sanatçılarının arasında yerini almış oldu.

Genco Erkal: “Çevremde gördüğüm bozuklukları tabi ki eleştireceğim.”

Genco Erkal hakkında 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminden beş gün sonra Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na “Lütfen gereğini yapın.” sözlerinin de yer aldığı e-posta aracılığıyla bir ihbar gerçekleştirildi. Bu ihbarın üzerinden beş yıl geçtikten sonra 2021 yılında Erkal’ın twitter hesabında bir araştırma yapıldı. Bu araştırmanın sonucunda Erkal’ın hesabında hem 2016 hem 2020 yıllarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı eleştiri içeren paylaşımların yer aldığı tespit edildi. Bunun sonucunda hakkında Cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma açılan Erkal, ifade vermek üzere savcılığa davet edildi.

Erkal, İsmail Saymaz’la Sözcü gazetesi için yaptığı görüşmede “Kimseye hakaret etmek gibi bir niyetim yok. Benim işim bu, 60 yıldan beri politik tiyatro yapıyorum. Çevremde gördüğüm bozuklukları tabi ki eleştireceğim. Bunu sahnede de yapıyorum bu kadar zamandır, sosyal medyada da… Benimki bir eleştiri. Alınan alınsın ama hakareti düşünmedim.” dedi. Sözlerine herhangi bir suçunun olmadığını düşündüğünden bahsederek ve 60 yıldan beri politik tiyatro yaptığını belirterek devam eden Erkal, tiyatronun siyasetle ilintili olduğunu söyledi. Erkal, “Çevremde gördüğüm bozuklukları tabi ki eleştireceğim.” dedi.

Altyazı Fasikül’ün Sinemacılar Yargılanıyor isimli bölümünde yer verilen haberlere göre 1955’ten beri pek çok film ve dizide rol alan tecrübeli oyuncu Nilüfer Aydan’ın hakkında da sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle dava açılmıştı ve 80 yaşındaki Aydan dava sürecinde 11 ay 20 günlük bir hapis cezasıyla karşı karşıya gelmişti. Aynı zamanda Gölge Oyunu (1998) ve Simurg (2011) gibi ödüllü belgesellerin yönetmeni, gazeteci-yazar-fotoğrafçı Ruhi Karadağ da “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla hakkında açılan soruşturma sebebiyle annesinin rahatsızlığı için geldiği İstanbul’da, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 25 Mart 2021 tarihinde gözaltına alınmıştı.

Kaynaklar: Altyazı Fasikül, Sözcü

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

The Criterion Collection’ın Temmuz Ayı Seçkisinde Yer Alacak Filmler Açıklandı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

After Life 3. Sezon Çekimlerine Başlandı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Downton Abbey 2 Filmi İzleyiciyle Bu Yılın Aralık Ayında Buluşacak

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Love, Death and Robots Dizisinin 2. Sezonundan İlk Fragman Yayınlandı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Marvel’ın Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings Filminden İlk Tanıtım Fragmanı ve Görseller Yayınlandı

En Çok Okunanlar

Zeytinburnu’nda bina çöktü

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye'de iki doz aşı yaptıranlar 10 milyonu aştı

Tam kapanma baskını! 'Nace kodumuz var' dedi ama iş yeri mühürlendi

Apple’dan ayakta alkışlanacak hareket!

"Soykırım" yalanını BM Genel Kurulu'nda gündeme getirdiler! Başkandan yerinde cevap

İşsizliğin tavan yaptığı kente, 90 milyonluk park

Eşiyle ilişkisinden şüphelendiği babasını, annesiyle planlayıp öldürdü

CHP: Cuma günü saat 15.00’te gerçekleri açıklıyoruz

Rahat tavırlarıyla '7 devlete gidebilirim' diyen sürücünün aracı trafikten men edildi