Her sayısı mimariye yeni bir nefes! Yeni sayıyı kaçırmayın

Milliyet - 22-04-2021 21:04, Perşembe

Milliyet Mimarlık’ın dördüncü sayısında, 2013 yılında kurulan GAD Vakfı’nın mimarlık kültürüne sağladığı katkılar ve vakfın en güncel programı GAD Academy’nin detayları üzerine Mimar Yasemin Şener’in yaptığı röportaja yer veriliyor.

Ekin Mimari sayfalarında Melike Altınışık Mimarlık tarafından tasarlanan ve ileri mühendislik teknolojileriyle hayata geçirilen İstanbul'un 369 metre yüksekliğindeki fütürist TV ve Radyo Kulesi; İç Mimari sayfalarında ise Mimaristudio’nun Eminönü’nün tarihi dokusu içinde, “ortak iş, sanat ve kültür” mottosuyla yola çıkarak tasarladığı CoBAC Workspace projesi mercek altına alınıyor.

Milliyet Mimarlık’ın bu ayki Retrospektif bölümünde, küresel konut krizine karşı aktivist bir anlayışla mimari bir mücadele veren Pritzker Ödüllü Mimar Alejandro Aravena'nın, kurucusu olduğu Elemental Mimarlık Stüdyosu çatısı altında ürettiği düşük bütçeli, kullanıcının da üretime dahil edildiği, mütevazi, uygulanabilir, pratik ama iyi tasarlanmış konut projeleri masaya yatırılıyor. Makale bölümünde ise pandemi koşullarında alternatif bir kaçış noktası olan ağaç evlerde yaşama trendinin anlatıldığı “Ağaçlarla Hür Yaşamak” inceleniyor.

Ekin Gündem bölümünde pandemiyle birlikte daha uzun bir sürece yayılan ve dijital ağırlıklı olarak gerçekleşen İstanbul Tasarım Bienali’nin Direktörü Deniz Ova ile bienalin kapanış etkinliği ve gelecek yıllar için planlanan dönüşümü hakkında yapılan bir röportajın yanı sıra mimarlık takviminden etkinlikler ve yarışmalar; Dünyadan bölümünde ise Álvaro Siza ve Carlos Castanheira tasarımı Huamao Sanat Eğitimi Müzesi yapısı ile dünya mimarlık gündeminden haberler yer buluyor.

Milliyet Mimarlık ekinin dolu dolu içeriğini ay boyunca Turkcell Dergilik’te Milliyet ile birlikte okuyabilir, www.milliyet.com.tr ve www.yapidergisi.com websiteleri üzerinden e-dergi olarak indirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Son dakika: Resmen duyuruldu! Süre uzatıldı...

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

IMF Başkanı Georgieva'dan G20'ye 'karbon fiyat tabanı belirlemeleri' çağrısı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Son dakika: Kısa çalışma ödeneği kararı Resmi Gazete'de

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Son dakika: Thodex binlerce kişiyi çarptı! Büyük vurgunda dikkat çeken detay

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

İşte kriptoda adım adım yaşananlar: Milyarlarca dolar nasıl, nereye gitti?

En Çok Okunanlar

Son dakika... Otobüse bombalı saldırı! Ülke sarsıldı

'2018'de ortak aday çıkmadı, Türkiye 5 yıl kaybetti' diyen Babacan: Abdullah Gül'e teklif yapıldığında ben de masadaydım

Kadın doktor, kocası tarafından işkence gördükten sonra göğsünden bıçaklanarak öldürüldü

Parti içinden Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'ye istifa çağrısı yapıldı

Dehşet evi! Eşi ve onun oğluna saatlerce işkence edip...

Otomobil Dünyasında Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Haberleri

Yılın Oyunu Resident Evil Village'i Nihayet Bitirdik: İşte Görüşlerimiz [İnceleme]

Kadın doktor, kocası tarafından işkence edilerek öldürüldü

İzmir'de tam kapanma kurallarına uymayanlara 34 milyon liranın üzerinde ceza