İktidar, pandemide de halkın cebine göz dikti

Covid-19 salgınının etkisini azaltmak amacıyla 25 Mart 2020 tarihinde uygulamaya konulan Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ), vaka sayılarının zirve yapmasına ve uzatılması çağrılarına rağmen 31 Mart’ta yürürlükten kaldırıldı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “Salgın devam ediyor, işsizlik alarm veriyor. İşsizlik Sigortası Fonu böyle bir zamanda emekçiler için kullanılmayacaksa ne zaman kullanılacak? []

Sözcü - 08-04-2021 5:30, Perşembe

Covid-19 salgınının etkisini azaltmak amacıyla 25 Mart 2020 tarihinde uygulamaya konulan Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ), vaka sayılarının zirve yapmasına ve uzatılması çağrılarına rağmen 31 Mart'ta yürürlükten kaldırıldı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “Salgın devam ediyor, işsizlik alarm veriyor. İşsizlik Sigortası Fonu böyle bir zamanda emekçiler için kullanılmayacaksa ne zaman kullanılacak? Fon'da bulunan 98.2 milyar TL işverenlere teşvik için mi saklanıyor?” diye sordu. Tek kalemde yandaşların milyarca liralık vergi borçlarının silindiğini de hatırlatan Karabat, “Her yıl bütçeden garantili projelere milyarca lira akıtan tek adam rejimi, kısa çalışma ödeneğinin kaldırılmasıyla faturayı yine halka kesmiş oldu. Günde 47 lirayla ücretsiz izinli sayılan milyonlarca insan ve sayısı 1.3 milyonu aşan yeni bir işsiz ordusuyla karşı karşıyayız” dedi.

EN ÇOK PATRONA YARADI

AKP hükümetinin Nisan 2020 ile Şubat 2021 arasında yurttaşa toplamda 49.5 milyar TL nakit desteği sağlandığını ifade eden Karabat: “Bunun 41 milyar TL'si İşsizlik Sigortası Fonu'ndan sağlandı. 2020'de işverene teşvik ve destek için İşsizlik Fonu'ndan 18 milyar TL kaynak harcanırken işçilere ayrılan kaynak ise sadece 6 milyar TL oldu. İşsizlik Fonu, emekçiler için değil patronlar için kullanılıyor. Oysa işverenlere yapılacak destek doğrudan bütçeden yapılmalıydı” diye konuştu.

CHP'li Karabat işten çıkarılmaların yasaklandığını hatırlatarak, yasak kapsamı dışında bırakılan ‘Kod-29' uygulamasına dikkat çekti: “Kod-29 denilen, “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller” gerekçesi ile çok sayıda emekçinin işine son verildi. Kod-29 ile işten atılan işçiler adeta fişleniyor. Bu ortamda iş bulmaları adeta imkansız hale geliyor. Bunun kadın emekçiler için daha yıkıcı sonuçları olduğu kesin” dedi. Karabat: “Kod-29 ile işten atılanlar kıdem ve ihbar tazminatından yararlanamadığı gibi işsizlik ödeneği de alamıyor” vurgusu yaptı.

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Atatürk’ün çıkardığı yasayı deldiler

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Soruşturmada muvazzaf asker izine rastlanmadı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

8 Nisan ‘Romanlar Günü’ olarak kutlanacak

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Koltuk krizindeki olay adam konuştu… AB Konseyi Başkanı Michel: Olay kötüye gitsin istemedik

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

SGK’dan Kod-29 açıklaması: Yeni kodlar belirlendi

En Çok Okunanlar

Thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer'den yazılı açıklama

Son dakika... Rusya Savunma Bakanı Şoygu'dan orduya emir: Derhal müdahale etmeye hazır olun

Çavuşoğlu: Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer'i tanımıyorum

Huawei'nin elektrikli crossover modeli tanıtıldı

MASAK'tan Thodex'in hesaplarına bloke

NASA, Mars'ta oksijen üretti

Thodex'te 2 milyar dolarlık vurgun iddiası

Ermenistan askerleri sınırdaki Azerbaycan ve Rus askerlerine ateş açtı

THY: İngiltere ve Danimarka'dan Türkiye'ye uçuşlar açılıyor