IMF Başkanı Georgieva'dan G20'ye 'karbon fiyat tabanı belirlemeleri' çağrısı

Georgieva, karbon fiyatlamasının ivme kazandığına işaret ederek, şöyle konuştu: "Finansman akışını Paris Anlaşması ile uyumlu hale getiriyoruz"

Milliyet - 22-04-2021 21:08, Perşembe

 

ABD'nin ev sahipliğinde 40 ülke liderinin katıldığı sanal İklim Zirvesi'nde konuşan Georgieva, IMF olarak iklim değişikliğine makroekonomik ve finansal istikrar ile büyüme ve istihdam konularındaki çalışmaların merkezi olarak baktıklarını söyledi.

Georgieva, iklim değişikliğinin ekonomilerin işleyişi için büyük risk oluşturduğunu, aynı zamanda ekonomiyi dönüştüren yatırımlar ve yeşil istihdam için de inanılmaz fırsatlar sunduğunu aktardı.

Yeni iklim ekonomisine geçişi hızlandırmak için yapılması gerekenleri anlatan Georgieva, sağlam bir karbon fiyatlaması olması gerektiğini vurguladı.

Georgieva, karbon fiyatlamasının ivme kazandığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Artık birçok işletme, modellerinde gölge karbon fiyatı kullanıyor. 60'tan fazla fiyatlandırma planı uygulandı. Ancak ortalama küresel fiyat şu anda ton başına 2 dolar ve Paris Anlaşması'nın hedefleri doğrultusunda emisyonları azaltmak için 2030 yılına kadar ton başına 75 dolara çıkması gerekiyor. Harekete geçme aciliyeti nedeniyle, G20 gibi büyük yayıcılar arasında uluslararası bir karbon fiyatı tabanı öneriyoruz."

"Finansman akışını Paris Anlaşması ile uyumlu hale getiriyoruz"

Dünya Bankası Başkanı David Malpass da İklim Değişikliği Eylem Planı'nı yayımladıklarını belirterek, hedeflere ulaşmak için iklim finansmanını önceliklendireceklerini ve artıracaklarını anlattı.

Malpass, finansman akışını Paris Anlaşması ile uyumlu hale getirdiklerini ifade etti.

Fosil yakıt sübvansiyonlarını azaltmak için ülkelerle birlikte çalıştıklarını aktaran Malpass, bazı ülkelerin karbon üzerinden vergi uygulamak isteyeceğini ve başka yerlerden vergileri düşürebileceğini kaydetti.

Malpass, doğa temelli çözümler ve yenilenebilir enerji kaynaklarının her birinin kilit bir rolü olduğunu vurgulayarak, bankanın planının önemli unsurlarından birinin, kömürden uygun fiyatlı ve sürdürülebilir enerjiye geçişi desteklemek olduğunu dile getirdi.

Orta gelirli ülkelerin ek desteğe ihtiyacı olacağına işaret eden Malpass, yeşil tahviller, mavi tahviller ve finansal yeniliklerin önemli bir rol oynadığını anlattı.

Malpass, "Amacımız, yeşil, dayanıklı ve kapsayıcı kalkınmaya yönelik en olumlu etkiyi yaratacak şekillerde destek sağlamak ve hızlı eylemde bulunmaktır." dedi.

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Son dakika: Kısa çalışma ödeneği kararı Resmi Gazete'de

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Son dakika: Thodex binlerce kişiyi çarptı! Büyük vurgunda dikkat çeken detay

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

İşte kriptoda adım adım yaşananlar: Milyarlarca dolar nasıl, nereye gitti?

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

TV+ 23-25 Nisan’da herkese açık olacak

En Çok Okunanlar

İngiltere ile Fransa arasında gerilim: Savaş gemileri bölgede

Zeytinburnu’nda bina çöktü

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye'de iki doz aşı yaptıranlar 10 milyonu aştı

SON DAKİKA HABERİ || Tam kapanma uzatılacak mı, ne zaman bitecek 2021? Yasaklar devam edecek mi, 17 günlük tam kapanmadan kimler muaf?

Tam kapanma baskını! 'Nace kodumuz var' dedi ama iş yeri mühürlendi

Apple’dan ayakta alkışlanacak hareket!

"Soykırım" yalanını BM Genel Kurulu'nda gündeme getirdiler! Başkandan yerinde cevap

İşsizliğin tavan yaptığı kente, 90 milyonluk park

Eşiyle ilişkisinden şüphelendiği babasını, annesiyle planlayıp öldürdü