Kripto ne demek? Kripto para ne demektir, haram mı? Kaç tane kripto para var, kripto para uygulamaları neler?

Son günlerde ekonomiyle ilgilenen birçok insanın bildiği kripto para kavramı yaygınlaşıyor. Vatandaşlar gündelik hayatlarında kripto ifadesini kullanmaktadır. Kripto para ile ilgili Diyanet'te açıklamalarda bulunmuştu. Son olarak Thodex ile gündeme gelen kripto para piyasası hakkında bilgiler merak ediliyor. Peki ama Kripto para piyasası ne demek, ne anlama gelir, haram mı günah mı?

CNNTÜRK - 22-04-2021 15:39, Perşembe

Kripto para ile ilgili bilgiler sorgulanıyor. Birçok insan kripto kelimesiyle birlikte kullanılan sanal paranın ne işe yaradığını sorguluyor. İnsanların yaptığı araştırmalara göre kripto para ile ilgili en çok 'Kripto para nedir, ne demek, haram mı günah mı, nasıl alınır, nasıl satılır, nereden alınır?' soruları araştırılıyor. İşte kripto para ile ilgili bilinenler...

Kripto para nedir?

Kripto para, işlemleri güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir.

Kripto para haram mı?

Diyanet İşlerli Yüksek Kurulu Başkanlığı'ndan yapılan kripto para açıklaması, "Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre, özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda 'Saadet zinciri' olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir." şeklindedir.

Kaç tane kripto para var?

Çeşitli Coinmarketlerin verilerine göre; Bitcoin, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash başta olmak üzere 5.500'ün üzerinde kripto para bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Son dakika: Paribu nedir, sahibi kim? Paribu güvenilir mi? Paribu coin nasıl alınır, ne zaman kuruldu?

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Son dakika haberi: Resmen duyuruldu! Süre uzatıldı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Son dakika... Resmi Gazete'de yayımlandı! Kısa çalışma ödeneği uzatıldı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Süper Loto sonuçları belli oldu! 22 Nisan 2021 Süper Loto sonuç sorgulama ekranı!

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in abisi konuştu: Kardeşim beni de çarptı

En Çok Okunanlar

'2018'de ortak aday çıkmadı, Türkiye 5 yıl kaybetti' diyen Babacan: Abdullah Gül'e teklif yapıldığında ben de masadaydım

Kadın doktor, kocası tarafından işkence gördükten sonra göğsünden bıçaklanarak öldürüldü

Parti içinden Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'ye istifa çağrısı yapıldı

Dehşet evi! Eşi ve onun oğluna saatlerce işkence edip...

Otomobil Dünyasında Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Haberleri

Yılın Oyunu Resident Evil Village'i Nihayet Bitirdik: İşte Görüşlerimiz [İnceleme]

Söylenen saatte uyuyana 12 bin 300 lira

İzmir'de tam kapanma kurallarına uymayanlara 34 milyon liranın üzerinde ceza

Son dakika... Otobüse bombalı saldırı! Ülke sarsıldı