Mars kolonisi için tarihi adım: NASA oksijen üretti

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Perseverance görevi kapsamında Mars’ta araştırma yapmaya devam ediyor. 18 Şubat 2021’de Mars’taki Jezero kraterine başarılı şekilde araştırma aracı gönderen NASA, Mars yüzeyinde yaşama dair izler arıyor. Ancak amaçları sadece bunlarla sınırlı değil. Numune toplama ve deney yapma gibi çeşitli hedefleri bulunan NASA, Mars görevinde bir ilki gerçekleştirdi. Kızıl Gezegende oksijen

Shiftdelete.net - 22-04-2021 3:01, Perşembe

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Perseverance görevi kapsamında Mars’ta araştırma yapmaya devam ediyor. 18 Şubat 2021’de Mars’taki Jezero kraterine başarılı şekilde araştırma aracı gönderen NASA, Mars yüzeyinde yaşama dair izler arıyor. Ancak amaçları sadece bunlarla sınırlı değil.

Numune toplama ve deney yapma gibi çeşitli hedefleri bulunan NASA, Mars görevinde bir ilki gerçekleştirdi. Kızıl Gezegende oksijen üretmeyi başardı.

NASA, Mars görevinde oksijen üretti

Yapılan açıklamaya göre 20 Nisan’da Mars’ın yüzeyinden atmosferinden çekilen karbondioksit, başarılı bir şekilde oksijene dönüştürüldü. NASA, gezegenin yüzeyinde bulunan uzay aracının içindeki MOXIE isimli cihaz sayesinde, bir astronota 10 dakika yetecek kadar oksijen üretmeyi başardı.

NASA ve Jet Propulsion tarafından geliştirilen MOXIE, gezegenin atmosferinden çektiği karbondioksiti 1470 derecede ısıtarak, karbon monoksit elde etti. Oluşturulan karbon monoksiti moleküllerine ayırmayı başaran cihaz, beş gram oksijen üretti.

NASA, Mars deneyinin gelecekteki görevlerinin önünü açmaya vesile olduğunu belirtti. Çünkü hem insanlar hem de onları taşıyan roketler, uzayda oksijene ihtiyaç duyuyorlar. Dört Astronot taşıyan bir uzay aracı, gezegenin yüzeyinden kalkmak için 24 tondan fazla oksijene ihtiyaç duyuyor. Bu kadar oksijeni taşımanın imkansız olduğunu belirten Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesigelişen teknoloji sayesinde gerekli oksijeni bizzat üretmeyi hedefliyor. Ancak bu durum, gezgende yaşama yetecek oksijenin kolayca üretilebileceği anlamına gelmiyor.

Karbondioksit Mars’ın atmosferindeki gazın yüzde 96’sını oluştururken, gezegendeki oksijen miktarı ise sadece yüzde 13. Bu oran Dünya atmosferinde yüzde 21’e kadar çıkıyor. Teorik olarak NASA’nın, Mars yüzeyinde yaşanılabilir bir ortam yaratmak için MOXIE’den 100 kat daha büyük oksijen jeneratörleri kurması gerekiyor. Ne yazık ki mevcut teknoloji, böyle bir imkânı hayata geçirmek için yeterli değil.


İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

2 milyar dolar vurgun yapıp Tayland’a uçtu

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Vivo V21 5G Geekbench’te ortaya çıktı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

tvOS ile Apple TV’lere kalibrasyon kolaylığı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Google Pixel 5a işlemci detayları kesinleşti

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

DDR4 Bellek fiyatlarında artış iddiası

En Çok Okunanlar

İngiltere ile Fransa arasında gerilim: Savaş gemileri bölgede

Zeytinburnu’nda bina çöktü

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye'de iki doz aşı yaptıranlar 10 milyonu aştı

SON DAKİKA HABERİ || Tam kapanma uzatılacak mı, ne zaman bitecek 2021? Yasaklar devam edecek mi, 17 günlük tam kapanmadan kimler muaf?

Tam kapanma baskını! 'Nace kodumuz var' dedi ama iş yeri mühürlendi

Apple’dan ayakta alkışlanacak hareket!

"Soykırım" yalanını BM Genel Kurulu'nda gündeme getirdiler! Başkandan yerinde cevap

İşsizliğin tavan yaptığı kente, 90 milyonluk park

Eşiyle ilişkisinden şüphelendiği babasını, annesiyle planlayıp öldürdü