Netflix, 2021’de İçeriğe 17 Milyar Dolar Harcayacak

Netflix, 2021’de İçeriğe 17 Milyar Dolar Harcayacak appeared first on Filmloverss .

Film Loverss - 21-04-2021 15:41, Perşembe

Netflix, bu yılın ilk mali çeyreğine dair rakamları paylaştı. Bu yıl içeriklere 17 milyar dolar harcanacak olması ve ilk çeyrekteki yeni abone sayısının beklentilerin altında kalması, dikkat çeken detaylar oldu.
Netflix, hissedarlarına gönderdiği bir bilgilendirmede Covid-19 salgını sebebiyle 2020 yılında birçok projenin yapım sürecinde ertelenmelerin yaşandığını, bu ertelenmelerin sonucunda yeni ve geri dönüş yapacak olan yapımların izleyiciyle ağırlıklı olarak yılın ikinci yarısında buluşacağını fark ettiklerini belirtti. Bunun yanı sıra bilgilendirmede aşılama sürecinin dünya çapında başlamasıyla, aşı dağılımının ülkeler arasında oldukça dengesiz olmasına rağmen, Brezilya ve Hindistan haricindeki tüm büyük pazarlarda prodüksiyon sürecine başladıkları da belirtildi.

Süreç bu şekilde ilerlediği takdirde Netflix, bu yıl orijinal yapımlarına ve diğer içeriklerine toplamda 17 milyar doları aşkın bir harcama yapacak. 2020 yılında toplamda yaklaşık 12 milyar dolarlık, 2019 yılında ise 14 milyar dolara yakın bir harcama yapıldığı düşünülürse bunun Netflix için prodüksiyon süreçlerinin ertelendiği ve tüm endüstrinin salgının olumsuz etkileriyle sarsıldığı bu dönemde oldukça yüksek bir artış olduğu söylemek mümkün.

Netflix, 2021 Yılının İlk Çeyreğinde Ulaşılan İzleyicilerin Miktarını Açıkladı

Yapılan açıklamalara göre yılın ilk çeyreğinde en fazla izlenen içerikler ilk sezonuyla 28 günde toplamda 49 milyon eve giren Firefly Lane, üçüncü sezonuyla 45 milyon izlenmeye ulaşan Cobra Kai, 57 milyon izlenme miktarı kazanan Fate: The Winx Saga ve 52 milyon izlenmeye ulaşan Ginny & Georgia oldu. Film tarafında ise Netflix kullanıcılarının 66 milyon izlenme oranına ulaşan Outside the Wire, 62 milyon izleyici kazanan Yes Day, 56 milyon izleyiciye ulaşan I Care a Lot ve 51 milyon izlenme miktarı ile To All the Boys I’ve Loved Before üçlemesinin son filmine ilgi gösterdikleri ortaya çıktı.

Son zamanlarda uluslararası dillerde de orijinal yapımlara imza atan Netflix için Meksika’da yalnızca 4 hafta içerisinde 55 milyon izleyiciye ulaşan Who Killed Sara? da öne çıkan yapımlar arasında yer aldı. Dizi, Netflix’in Amerika’da böyle bir süre içerisinde bu kadar izleyiciye ulaşan İngilizce dilinde olmayan en popüler ikinci yapımı oldu. İspanya yapımı Below Zero 47 milyon izleyiciye ulaşırken Kore yapımı Space Sweepers ise 26 milyon izleyici kazandı. Netflix aynı zamanda bu yıl içerisinde başrolünde Omar Sy‘ın yer aldığı Fransa yapımı Lupin‘i de öne çıkardı. Lupin yayına girdiği ilk 28 gün içerisinde 76 milyon izleyiciye ulaştı ve platformun yılın bu çeyreğinde izleyiciyle buluşturduğu en popüler yapımı oldu.

Tüm bunlara rağmen Netflix, 2021 yılının ilk çeyreğinde ulaşmayı beklediği yeni abone miktarına erişemedi. Bu dönemde 6 milyon yeni kullanıcıya ulaşmayı beklerken 4 milyon kullanıcıya ulaştı ve bu sebeple hisse değerinde %11 oranında bir düşüş yaşandı. Bu yılın ilk çeyreğinin sonunda dünya çapında toplamda 210 milyon kullanıcıya ulaşmış olmayı hedefleyen platform kendi tahminlerinin altında kalarak 208 milyon kullanıcıya ulaşabildi. Bu düşüş içinde bulunduğumuz salgın döneminin olumsuz etkileriyle açıklandı. Yetkililer yaptıkları açıklamalarda platforma yapılan üyelik sayısının, salgın önemleri kapsamında çekimlerin ertelenmesi sonucunda yılın ilk yarısında izleyiciyle buluşan yapımlarda azalma yaşanmasıyla yavaşladığını belirtti. Ancak yılın ikinci yarısında yeni sezonlarıyla geri dönmesi beklenen yapımlar ve yeni içeriklerle bu gidişatın güçlü bir şekilde tersine dönmesinin beklendiği söylendi.

Aynı zamanda yapılan bilgilendirmede elde edilen sonuçların Disney, Apple NBCUniversal, WarnerMedia, Discovery, CBS All Access ve son 18 aylık süreç içerisinde yayın hayatına başlayan yeni dijital platformların yarattığı rekabet ortamından etkilenmediği belirtildi.

Platformun yılın ilk çeyreğinde gösterdiği performansı ortaya koyan açıklamalarda aynı zamanda You, The Witcher, Cobra Kai gibi salgın dönemi içerisinde ertelenen yapımların merakla beklenen yeni sezonlarının yılın dördüncü çeyreğinde izleyiciyle buluşacağı açıklandı.

Kaynaklar: Variety, Deadline, Collider, Deadline

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Haftanın Kısa Filmi: Genius Loci

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Paribu ile Günün Filmi: Şiddet Tekeli

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Merakla Beklenen How I Met Your Father Dizisi İzleyiciyle Hulu’da Buluşacak

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Toni Collette ve Damian Lewis’li Dream Horse Filminden Fragman Yayınlandı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Alexandre Aja’nın Mélanie Laurent’lı Oxygen Adlı Yeni Filminden Fragman Yayınlandı

En Çok Okunanlar

İngiltere ile Fransa arasında gerilim: Savaş gemileri bölgede

Zeytinburnu’nda bina çöktü

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye'de iki doz aşı yaptıranlar 10 milyonu aştı

SON DAKİKA HABERİ || Tam kapanma uzatılacak mı, ne zaman bitecek 2021? Yasaklar devam edecek mi, 17 günlük tam kapanmadan kimler muaf?

Tam kapanma baskını! 'Nace kodumuz var' dedi ama iş yeri mühürlendi

Apple’dan ayakta alkışlanacak hareket!

"Soykırım" yalanını BM Genel Kurulu'nda gündeme getirdiler! Başkandan yerinde cevap

İşsizliğin tavan yaptığı kente, 90 milyonluk park

Eşiyle ilişkisinden şüphelendiği babasını, annesiyle planlayıp öldürdü