Soruşturmada muvazzaf asker izine rastlanmadı

Montrö Sözleşmesi ile sarıklı amiral hakkındaki açıklama sonrası  gözaltına alınan emekli amiraller Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal’ın emniyetteki işlemleri sürüyor. ARAMALARDA EL KOYULDU Emekli amirallerin ev, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalarda el koyulan bilgisayar, tablet, []

Sözcü - 08-04-2021 5:40, Perşembe

Montrö Sözleşmesi ile sarıklı amiral hakkındaki açıklama sonrası  gözaltına alınan emekli amiraller Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal'ın emniyetteki işlemleri sürüyor.

ARAMALARDA EL KOYULDU

Emekli amirallerin ev, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalarda el koyulan bilgisayar, tablet, USB bellek, hard disk gibi dijital materyallere ilişkin inceleme Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce yapılıyor. Emekli amirallerin telefonlarındaki dokümanlar, yazışmalar ve mesaj grupları da incelemeye alındı. Bilgi Teknolojileri Kurumu'ndan da telefonların HTS kayıtları istendi. Yapılan araştırmaların ilk sonuçlarına göre, bildiriyi hazırlayan amirallerin muvazzaf askerlerle herhangi bir bağlantısının tespit edilmediği belirtildi.

Bu arada davet üzerine dün ifade vermeleri beklenen imzacı emekli amiraller Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat'a ise yeni bir tebligat yapılarak pazartesi emniyete gelmelerinin istendi.

Gözaltında bulunan emekli amirallerin avukatı Şule Nazlı Erol da müvekkilleriyle görüştü. Erol, “Gözaltına gerekçe olarak gösterilen açıklamanın bir bildiri olmadığının altını ısrarla çizdiler. Kendileri bunun bir duyuru olduğunu belirtti. Aynı şekilde ‘Büyükelçiler tarafından da benzer bir açıklama yapıldı, biz neden gözaltına alındık' diye soruyorlar Suç unsuru yok'' dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bir grup gazeteci ile “Yerli ve Milli Teknoloji ile Güçlenen Mehmetçik'in Yaşam Sergisi” alanını gezdi ve soruları yanıtladı.

Akar emekli amiraller bildirisi için “İlk metni kim hazırladı, nasıl dağıttı belirlenecek. Bu işe katılmayan 86 emekli amiral de var. Onlar girmiyor bu işe. Bunlar okumuş, yazmış insanlar. Yaptıkları işin nereye varacağını bilmek zorundalar. Bedeli neyse ödeyecekler'' dedi.

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

8 Nisan ‘Romanlar Günü’ olarak kutlanacak

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Koltuk krizindeki olay adam konuştu… AB Konseyi Başkanı Michel: Olay kötüye gitsin istemedik

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

SGK’dan Kod-29 açıklaması: Yeni kodlar belirlendi

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

İstanbul’da yağışlı hava etkili olmaya başladı, trafiğe dikkat

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

EBA TV 8 Nisan ders programı yayınlandı! İşte günün canlı ders saatleri…

En Çok Okunanlar

Thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer'den yazılı açıklama

Son dakika... Rusya Savunma Bakanı Şoygu'dan orduya emir: Derhal müdahale etmeye hazır olun

Çavuşoğlu: Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer'i tanımıyorum

MASAK'tan Thodex'in hesaplarına bloke

Huawei'nin elektrikli crossover modeli tanıtıldı

NASA, Mars'ta oksijen üretti

Thodex'te 2 milyar dolarlık vurgun iddiası

Ermenistan askerleri sınırdaki Azerbaycan ve Rus askerlerine ateş açtı

Türkiye'de koronavirüsten son 24 saatte 354 can kaybı, 54 bin 791 yeni vaka