Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak?

Son günlerde yerli yatırımcıların Thodex’de alım satım ve para çekme işlemlerini yapamaması üzerinde sosyal medyada gündem olan olayların ardı arkası kesilmiyor. Durumdan şüphelenen bir yatırımcı polis eşliğinde şirketin ofisine giderek olan biteni anlamak istedi ancak ofiste çalışan hiç kimse bulunamadı. Sonrasında yasal işlemler başlatılınca Thodex CEO’sunun yurt dışına çıktığı iddiaları ortaya çıktı. Peki Thodex borsasına

Shiftdelete.net - 22-04-2021 19:33, Perşembe

Son günlerde yerli yatırımcıların Thodex’de alım satım ve para çekme işlemlerini yapamaması üzerinde sosyal medyada gündem olan olayların ardı arkası kesilmiyor. Durumdan şüphelenen bir yatırımcı polis eşliğinde şirketin ofisine giderek olan biteni anlamak istedi ancak ofiste çalışan hiç kimse bulunamadı. Sonrasında yasal işlemler başlatılınca Thodex CEO’sunun yurt dışına çıktığı iddiaları ortaya çıktı. Peki Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak?

Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak?

Sözü fazla uzatmadan oldukça önemli konudaki röportajımız ile sizleri baş başa bırakalım. İyi seyirler.

Yerli kripto para borsası olarak bilinen Thodex ile ilgili haberler peş peşe geliyor. Dogecoin yükselişi ile birlikte yatırımcıların alım satım ve para çekim işlemlerinde sıkıntı yaşadığını aktardığı şirket tüm işlemlerini durdurdu.

Konuyla ilgili ilk suç duyurusunda bulunan Avukat Oğuz Evren Kılıç, ShiftDelete.Net’e çarpıcı açıklamalar yaptı. Kılıç, Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer için yurt dışına çıktı iddiasında bulundu. Bunun polis tarafından tespit edildiğini belirtti. Kılıç, tarih ve saat de paylaştı.

Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer’in 20 Nisan 2021 saat 17:57‘de İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına çıktığını iddia eden Kılıç, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunarak şirket yetkililerinin ve şirketin banka hesaplarına tedbiren el konulması istendi ve yurt dışına çıkış yasağı konulması istediklerini anlattı.

Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer ile ilgili hangi ülkede bulunduğuna dair bilgi bulunmuyor.

Thodex’te yatırım yapanlar ne yapmalı?

Durumun hukuki boyutunda ise mağdur olan yatırımcıların hesaplarındaki varlıklarının iadesine dair savcılığa başvurması gerekiyor.

Yatırımcıların izleyebileceği ikinci yol ise varlıklarının tutarına göre Tüketici Hakem Heyeti veya Tüketici Mahkemesi‘ne başvuruda bulunmak.

Av. Oğuz Evren Kılıç’ın açıklaması şöyle:

“Bugün müvekkillerimizin başvurusu ve talebi üzerine Thodex isimli kripto para borsasının sâhibi olan Koineks A.Ş. ortakları ve yetkilileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunduk ve söz konusu şahıslar ile Koineks A.Ş.’ne âit alacaklara, varlıklara ve hesaplara tedbîren el konulması talebimizi ilettik. Konuyla ilgili olarak hukukî süreci başlatmış bulunmaktayız. Yine müvekkillerimizin hak ve alacaklarının tahsili için gerekli diğer hukuk yollarına da en kısa süre içinde başvuracağız.”

“Türkiye’de kripto para piyasasının regülasyonunun ne kadar önemli olduğunu yıllardır gerek kamuoyu önünde gerek resmî makâmlar nezdinde dile getiriyorum. Kripto paralar büyük bir teknolojik imkân ve yeni bir ekonomik düzen sunuyor. Fakat bu alanın yasal düzenlemelerle denetim ve kontrol altına alınmamış olmasından ötürü birçok olumsuz olay yaşanıyor. Devletin bu konuda ‘Dijital Varlık Kânunu’ çıkarması gerektiğini düşünüyorum. Bu kânuna dayanarak kripto para piyasasının tıpkı diğer piyasalar gibi denetlenmesi, kripto para borsası açmanın ve işletmenin mutlaka lisanslama ve temînât gibi hususlarla kontrol altına alınması gerekiyor.”

Öte yandan Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer ile ilgili Twitter hesabını kapattığı, Instagram paylaşımlarını sildiği ortaya çıkmıştı. Şirketten bugün yapılan açıklama ise yabancı firma yatırımı için işlemlerin 4-5 gün askıya alındığı belirtilmişti. 20 Nisan’dan itibaren şirket kripto para alım satımını durdurmuştu.


İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

İşte Epic Games’in bu haftaki ücretsiz oyunları!

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Realme Q3i 150 dolarlık fiyatıyla tanıtıldı! İşte özellikler

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Instagram, Reels’e reklam özelliği getiriyor

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Yeni Windows 10 görev çubuğu kullanıma sunuluyor

En Çok Okunanlar

İzmir'in işgalinin 102. yılı -15 Mayıs 1919-

Pandemide mükemmeliyetçi annelere öneriler

Bir şampiyonluk hikâyesi: Beşiktaş

Türk milletinin kurtuluşu 102 yaşında

19 Mayıs'ın ruhu!

19 Mayıs 2021 Gazetesi

Tartıştığı kardeşini tabanca ile ayağından vurdu, İşte o anlar

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Turizm: Güney Avrupa ülkeleri yazın turist çekebilmek için neler yapıyor?