Yunan Büyükelçi Dışişlerine çağrıldı

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'daki Halkidiki şehrine bağlı Gargara köyünde okul bahçesinde yapılan bir spor salonunun inşaatı sırasında Osmanlı'dan kalma bir Müslüman mezarlığına rastlanmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Gaste24 - 24-02-2021 1:54, Perşembe

Yunanistan'ın Halkidiki şehrinde bulunan Osmanlı dönemine ait 201 mezara ilişkin, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı ve Türkiye'nin Atina Büyükelçiliğince Yunan Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı, Halkidiki kentine bağlı Gargara (Simandra) köyünde bir inşaat kazısında ortaya çıkan Osmanlı döneminden kalma mezarlık hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada, söz konusu köyün okul bahçesinde yapılan bir spor salonunun inşaatı sırasında Osmanlı döneminden kalma bir Müslüman mezarlığına rastlandığı yönünde basında çıkan haberler üzerine Türkiye'nin Selanik Başkonsolosluğunca, anılan köyün ziyaret edildiği ve yerel Yunan makamları nezdinde derhal girişimde bulunularak bilgi talep edildiği ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu girişimlerimiz neticesinde, söz konusu inşaat alanında ecdadımıza ait 201 mezarın bulunduğu, ancak ülkemize bilgi verilmeden naaşların yerel makamlarca Halkidiki ve Aynaroz Eski Eserler Dairesinin deposunda muhafaza altına alındığı öğrenilmiştir. Bu bilgilerin temini üzerine Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi bugün Bakanlığımıza çağrılarak ve Atina’da Büyükelçimizce Yunan Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmuştur. Bu girişimlerde mezarlar hakkında ülkemize daha önceden bilgi verilmemiş olmasına ilişkin izahat istenmiş, inşaat çalışmalarının derhal durdurulması, muhafaza altında tutulan naaşların dini inançlarımıza uygun şekilde ve bir törenle bulundukları yöreye defnedilmesi ve defin alanının Müslüman mezarlığı olduğunun gösterilmesi talep edilmiştir."

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

İbrahim Kalın'dan AB Komisyonu Sözcüsüne sert cevap

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Emine Erdoğan, Japon Büyükelçi ile görüştü

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Bakanlık o görüntüler üzerine harekete geçti

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Lewandowski Şampiyonlar Ligi'nde tarihe geçti

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Resmi Gazete'de yayımlandı: 4 yeni büyükelçi atandı

En Çok Okunanlar

Thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer'den yazılı açıklama

Son dakika... Rusya Savunma Bakanı Şoygu'dan orduya emir: Derhal müdahale etmeye hazır olun

Çavuşoğlu: Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer'i tanımıyorum

Huawei'nin elektrikli crossover modeli tanıtıldı

MASAK'tan Thodex'in hesaplarına bloke

NASA, Mars'ta oksijen üretti

Thodex'te 2 milyar dolarlık vurgun iddiası

Ermenistan askerleri sınırdaki Azerbaycan ve Rus askerlerine ateş açtı

THY: İngiltere ve Danimarka'dan Türkiye'ye uçuşlar açılıyor