Zincir marketler sözlü savunma yaptı: Zarar ettik

Rekabet Kurumunun fahiş fiyatları araştırmak üzere Ticaret Bakanlığının müfettiş gönderdiği zincir marketler, bugün sabah 10.30dan itibaren sözlü savunma vermeye başladı. Şu anda A101 tarafından zincir marketlerin fahiş fiyattan ürün sattığına yönelik yapılan savunmada, 2017den bu yana asgari ücrette ve döviz kurunda 2 kat, elektrik fiyatlarında yaklaşık 3 kat artış olduğuna dikkat çekildi. Bu artışların tedarikçilerin []

Sözcü - 27-10-2021 11:47, Perşembe

Zincir marketler sözlü savunma yaptı: Zarar ettik

Rekabet Kurumu’nun fahiş fiyatları araştırmak üzere Ticaret Bakanlığı’nın müfettiş gönderdiği zincir marketler, bugün sabah 10.30’dan itibaren sözlü savunma vermeye başladı.

Şu anda A101 tarafından zincir marketlerin fahiş fiyattan ürün sattığına yönelik yapılan savunmada, 2017’den bu yana asgari ücrette ve döviz kurunda 2 kat, elektrik fiyatlarında yaklaşık 3 kat artış olduğuna dikkat çekildi.

“Bu artışların tedarikçilerin üretim maliyetlerine doğrudan yansıması yadsınamaz bir gerçek” denilen açıklamada, “Bu da perakendecilerin girdi maliyetlerine artış olarak yansıyor. Alış maliyetlerindeki artışı özellikle son yıllardaki ekonomik gelişmeler net bir şekilde ortaya koyuyor” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Beş tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor. Bunlar eğer bu noktada daha adil davranırlarsa hem vatandaş uygun fiyatla ürün alabilecektir hem de üretici şu an itibarıyla kazanımını, parasını zamanında alma şansına ulaşacaktır” demişti.

Girdi maliyetlerinin fiyatlardaki artışta en önemli unsurlardan biri olduğuna vurgu yapılan sözlü açıklamada, son iki yılda 1,3 milyar TL zarar edildiği ifade edildi ve şöyle devam edildi:

“Rakipleriyle birlikte danışıklı fiyat artışlarının yapıldığının söylenildiği bir dönemde aksine zarar edildi. Maliyetlerdeki artışın satış fiyatlarına aynı oranda yansımadığı görülüyor.”

Ayrıca, “Zincir marketlerin kartel oluşturduğu iddiasının da hukuk devleti ilkesi açısından doğru olmadığı kanaatindeyiz” denildi.

Ayrıntılar gelecek…

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

AVM’deki ‘kedi kapanı’ tepkiler üzerine kaldırıldı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Sera depoda 295 kilo uyuşturucu ele geçirildi

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Şiddet gördüğü eşine boşanma davası açan Ayla: Ölmek istemiyorum

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Gürcistan’ın yardım uçağı 10 yıldır Erzurum’da bekliyor

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Özel: TL’den attıkları sıfırı dolara eklediler

En Çok Okunanlar

İllere göre haftalık vaka haritası açıklandı

Pazarlıksız satış dönemi!

Omicron’un mutasyon hızı endişe yaratıyor: Hayvandan mı bulaştı

Almanya'da otobanda kamyonla uçak çarpıştı

Öğrenci komşusunu vuran avukat tutuklandı

İş adamına kargo tuzağı! 'Evime iş yerime haciz gönderdiler'

İstanbul’da ekmeğe yapılan zamlara vatandaşlar tepkili

Fulya Öztürk'ten kötü haber! Hastaneye kaldırıldı

ASGARİ ÜCRET || 2022'de asgari ücret ne kadar olacak, yüzde kaç zam gelecek? Asgari ücret toplantısı ne zaman?